Strangulace nártu u ježka bělobřichého a úspěšná terapie. Uvádím další případ, kdy došlo zaškrcení nožky . Tentokrát se jednalo o vážnou situaci, kdy vlákno podestýlky pro ježky, které bylo koupeno ve zverimexu, se omotalo dokola na zadní noze v oblasti nártu, který zaškrtilo. Došlo k přerušení cirkulace krve v dolní části končetiny, následnému velkému otoku, zánětlivému procesu až nekróze. Tato situace trvala asi 2-3 dny, pak majitel navštívil ordinaci. V celkové anestezii byla provedena revize končetiny a po zhodnocení situace připadaly v úvahu dvě varianty řešení – amputace končetiny nebo konzervativní řešení s malou, ale ne mizivou šancí na zachování funkčnosti končetiny. Nakonec jsme se rozhodli pro druhou možnost. Odstranili jsme omotané vlákno a zahájili intenzivní celkovou a lokální terapii se zaměřením na obnovu tkáně. Již třetí den po začátku léčby naznačoval, že v postižené části nožky je „život“ a další dny docházelo k výraznému zlepšování, otok se snížil, a byl znatelný pohyb prstů. Dvanáctý den od začátku terapie je nožka plně funkční a můžeme konstatovat, že pacient to zvládl. (ukázka z naší praxe)
Periapikální granulom. S touto diagnózou se ne zřídka setkáváme u naších psích pacientů, zejména starších. Jedná se o zánětlivý proces hrotu kořene zubu, zejména premolárů a molárů v horní čelisti, který se rozšíří do okolní tkáně až pod kůži, lokálně může dojít až k lýze, rozpuštění okolní kostní tkáně. Klinicky se projevuje zpočátku jako absces „BOULE POD OKEM“, který později může prasknout. Z otvoru perforované kůže vytéká hnisavý výpotek. RTG vyšetření upřesní lokalizaci a rozsah onemocnění. Příčinou může být poškozený zub,chronická parodontóza v kombinaci se zubním kamenem. Účinným terapeutickým řešením je extrakce postiženého zubu, ošetření rány, rutinní ošetření ostatních zubů, včetně odstranění zubního kamene ultrazvukem v celkové anestezii a nasazení antibiotické clony. Na fotkách v příspěvku je ukázka dvanáctiletého pacienta malého plemene s výše uvedenou diagnózou, z naší praxe. FOTO :1. Perforovaná kůže již po prasknutí abscesu „boule pod okem“., 2. Extrahovaný poškozený zub premolár P4 z horní čelisti. Na zubu jsou nekrotizující kořeny., 3. RTG vyšetření. Šipka ukazuje na rozpad, lýzu kosti v okolí kořene zubu P4 v horní čelisti, v důsledku zánětlivého procesu ., 4. Poškozený zub P4 pokrytý zubním kamenem před extrakcí, který je příčinou periapikálního granulomu. 5. Ošetřený pacient.
OTHEMATOMY, TERAPIE DRENÁŽNÍ METODOU. S othematomem se v naší praxi setkáváme u psů relativně často, méně často u koček. Je to situace, kdy dojde k náhlému prasknutí cévy v uchu a krev se postupně nebo najednou hromadí mezi ušní chrupavkou a kůží. Primární příčinou většinou bývá zánět vnějšího zvukovodu parazitárního, bakteriálního či kvasinkového původu, při kterém si pes drbe ucho a tím dojde k prasknutí cévky. Další příčinou mohou být i jiná poranění či jiný zánětlivý proces, ale taky i problémy se srážením krve. Dojde k mnohonásobnému zvětšení objemu ušního boltce, který vypadá jako “ balónek“ a zvyšující se tlak stupňuje drbání a třepání hlavy. Řešení tohoto problému nemusí být vždy jednoduché a může docházet ke komplikacím, vždy je třeba se zaměřit a léčit i primární příčinu (zánět zvukovodu….). Existuje mnoho terapeutických postupů, každý z nich má však své výhody i nevýhody. Na našem pracovišti nejčastěji používáme méně radikální metodu, kdy v celkové anestezii provedeme v postiženém uchu dva malé kožní řezy, kterými se provleče pryžová sonda umožňující trvalý odtok tvořící se tekutiny. Sonda je v uchu ponechána asi 10 dní. Souběžně probíhá lokální a celkové antibiotické krytí. Terapie trvá minimálně tři týdny, při možných komplikacích podstatně déle. Velice je důležitá spolupráce majitele pacienta při dodržování jeho terapie a ochranných opatření při sebepoškozování ošetřeného místa. Na fotce je malá ukázka dvou úspěšně vyléčených našich pacientů při terapii othematomu touto drenážní metodou.
Hyperplazie spojivky. U psa křížence malého plemene začala v horní části oka z neznámé příčiny 2 týdny přerůstat zbytnělá část spojivky asi velikosti 1 cm, zevnitř přes okraj víčka volně na rohovku, kde docházelo k jejímu dráždění. Tato zbytněla část byla v celkové anestezii, po revizi oka, metodou elektrokauterizace úspěšně odstraněna, ze vzorku bylo provedeno cytologické vyšetření a zahájena lokální a celková postoperační terapie. Pacient a jeho majitelé s tímto problémem bojují dobře. Prognóza úplného vyléčení bez recidivy u tohoto případu je nadějná. (ukázka z naší praxe)