Strupovka ušní ( Otodectes cynotis) – ukázka mikroskopického nálezu z obsahu zevního zvukovodu kotěte ( z našeho pracoviště). Tento roztoč, který je velice obtížně viditelný pouhým okem (bílé tečky, 0,3mm), relativně často napadá zevní zvukovod koček, v menší míře i psů a ostatních masožravců. Vývojový cyklus trvá tři týdny. Kočka se nejčastěji může nakazit přímým kontaktem s napadenými zvířaty(….např. z matky na kotě) nebo potřísněnými předměty. Roztoč způsobuje zánět vnějšího zvukovodu, zpočátku nemusí vyvolat žádné klinické příznaky a majitel nemusí nic poznat. Později dochází k tvorbě hnědého mazu, ucho začíná být svědivé až bolestivé, oteklé a může dojít až k perforaci bubínku. Pokud se tato diagnóza odhalí včas a to potvrzením mikroskopického nálezu roztoče, je nemoc velice dobře vyléčitelná během dvou až tří týdnů.
Stéblo sena, délky asi 10 cm se dostalo do oka pet králíčka, zřejmě během příjmu potravy, neobvyklým způsobem. Stéblo se stočilo do kruhu velikosti oka a zaklínilo se zamaskovaně po obvodu mezi oční bulvu a obě víčka(horní a dolní) tak, že ho nešlo vidět, majitel ho nepostřehl. Během dvou dní pacient začal být neklidný, oko začalo být oteklé, bolestivé, načervenalé a začal vytékat hnisavý výpotek. Majitel proto navštívil ordinaci. Byl proveden výplach a revize oka, kde byl nalezen překvapivě tento cizí předmět, který byl ihned odstraněn. Způsobil akutní traumatický hnisavý zánět spojivky a mírně poškodil i rohovku. Po vytažení stébla došlo u pacienta k velké úlevě, byla nasazena lokální terapie. Po několika dnech došlo k úplnému vyléčení oka.
Hluboký lokální bakteriální zánět na přechodu kůže a nosní houby. Tato situace nastala u tříletého psa z neznámé příčiny, zřejmě po poranění a následnému místnímu průniku infekce až do hlubších vrstev kůže a tím vzniku asi 4 cm nepravidelně oválného, dosti zduřelého zánětlivého ložiska. Z napadené léze byly odebrány vzorky k mikroskopickému vyšetření (nanašem pracovišti) a mikrobiologickému vyšetření (v referenční veterinární laboratoři). Léčba této lokalizace je komplikovanější, protože pacient je schopen svým jazykem „umýt a očistit“ lokálně aplikované léčebné preparáty. Nicméně, po několika týdnech od zahájení nejenom lokální, ale i celkové terapie, včetně podávání imunostimulačních preparátů se situace začala významně zlepšovat. V současné době je kůže bez patologického nálezu.