Hluboká folikulitida, demodikóza. U čtyřletého psa křížence se rozvinul rozsáhlý zánět kůže – hluboká folikuitida s mikroskopickým nálezem roztoče rodu DEMODEX ( foto č. 2), který je původcem červené prašiviny. Jedná se o nepříjemné, prognosticky ne zcela příznivé onemocnění v souvislosti s narušením imunitního systému a následnému sekundárnímu rozvoji bakteriální infekce. V celkové anestezii musela být kůže očistěna , srst nad patologickými lézemi ostřihána a odebrány vzorky k mikroskopickému vyšetření ( foto č. 1). Byla zahájena dlouhodobá celková a lokální terapie, která spočívala v aplikaci antibiotik, cílená terapie proti vnějším (…demodex, blechy, klíšťata….) i vnitřním parazitům. Byly prováděny pravidelné koupele speciálními léčebnými šampony…… Dále byly aplikovány imunostimulační preparáty, vitamíny a minerální látky na podporu imunitního systému. K mírnému zlepšení došlo asi 7 dní po zahájení terapie. K významnějšímu zlepšování začalo docházet asi až po třech týdnech. Léčba trvala dva a půl měsíce a v současné době, asi tři měsíce po jejím ukončení, lze optimisticky konstatovat, že pacient to zvládl. Je zcela zdráv, kůže a srst je ve výborném stavu bez náznaku recidivy.(foto 3 ). ( Příspěvek je zveřejněn se souhlasem majitele pacienta)
Vybavování štěněte z dělohy při císařském řezu jako doplněk k předchozímu příspěvkuk
Vybavování štěněte z dělohy při komplikovaném porodu ukončeným císařským řezem – jen krátká ukázka jako doplněk k předchozímu příspěvku. Na videu vidíte odstraňování plodových obalů, zpřístupnění dýchacích cest, přestřihnutí pupečního provazce. Asi za 30 sekund dojde k hlasovým projevům štěněte ( to už na videu není). Byla zachráněna všechna tři štěňata a matka. 🙂
Zveřejnil(a) MVDr.Palička Miroslav-Veterinární ordinace Korunka dne Úterý 16. července 2019
Úzké porodní cesty byly příčinou komplikovaného porodu, který musel být ukončen císařským řezem. Matka i štěňata tuto dnešní situaci zvládly.
Úraz hlavy a otok oka u ary červenoramenného (ara nobilis). Tento druh ary měří pouze 30 cm a patří mezi nejmenší na světě. Ve volné přírodě žije v pralesích Venezuely. U našeho pacienta, dle anamnézy majitele, došlo při letu papouška v místnosti k nárazu do okna. Došlo ke krátkodobé ztrátě vědomí, následně ke krátkodobému zmatení a apatii. Během dne došlo k traumatickému otoku levého oka (foto č.1). Po klinickém vyšetření v ordinaci a zhodnocení situace byla nasazena lokální i celková terapie a doporučen klidový režim. Pacient začal normálně přijímat potravu a otok oka se začal během čtyř dnů zmenšovat (foto č.2). V současné době je pacient veselý, chování je zcela normální a stav oka bez klinických příznaků (foto č. 3-5 ). Pacient tuto situaci zvládl. (ukázka z naší praxe)
Oboustranný akutní zánětlivý otok víček a spojivek u agamy vousaté (pogona vitticeps). Tato situace nastala u osmileté pacientky, zřejmě v důsledku chybně nainstalovaného tepelného a UV zařízení do terária, kdy nebyla dodržena expoziční vzdálenost. Asi dva dny po této instalaci začala víčka značně otékat, zároveň se zmenšovaly oční štěrbiny a začal se rozvíjet zánětlivý proces, pacientka začala být světloplachá. Proto majitel navštívil ordinaci, kde po klinickém vyšetření byla zahájena terapie a doporučena náprava v instalaci UV a tepelného zdroje. Agama se začala další dny zotavovat a desátý den po zahájení terapie je stav očí zcela normální, bez následků.