Otevřený novotvar článku prstu vycházející z kostní tkáně u šestiletého kocoura. U pacienta se asi během dvou měsíců vytvořilo na spodní části levé přední končetiny v oblasti prstů zduření velikosti třešně, které týden před návštěvou ordinace začalo vředovatět a krvácet. Kocour začal být apatický a projevoval se kulháním třetího stupně na postiženou končetinu. RTG vyšetření odhalilo ložisko masy vycházející z kostní tkáně článku prstu, šířící se do okolních měkkých tkání. Jediným řešením a šancí tohoto stavu pro pacienta byla amputace postiženého prstu. 14. den po operaci, při vytahování stehů, rána byla klidná a bez komplikací, kocour nohu normálně zatěžoval. V současné době, 2 roky po zákroku, se pacient chová zcela normálně bez recidivujících příznaků. Foto : 1.- RTG nález, rozpad kostní tkáně článku prstu, 2. – otevřený novotvar na článku prstu, 3. – situace měsíc po operaci, rána je zcela vyhojená
Uvízlá osina v uchu způsobila zánět vnějšího zvukovodu, silnou bolestivost a naklánění hlavy. Osina se dostala hluboko, téměř k bubínku. Pacient si tento problém způsobil při hře ve vysoké trávě. Naštěstí majitel přišel do ordinace včas, cizí předmět ve zvukovodu byl identifikován a odstraněn , zvukovod ošetřen. Tím se nestačily rozvinout vážnější zdravotní změny a u pacienta došlo k velké úlevě. (Poznámka : U podobných případů pozor na zatlačování cizího předmětu hlouběji do zvukovodu tamponem, musí být vytažen speciálními čelisťovými kleštěmi )
Zubní kámen, paradontóza – foto ukázka dvou případů z naší praxe. V příspěvku je ukázka dutiny tlamy dvou psů seniorského věku, středních plemen, postižených zubním kamenem a následným zánětlivým procesem okolních tkání. Terapeutickou možností byla revize dutiny ústní v celkové anestezii, následné odstranění zubního kamene ultrazvukem, extrakce nenávratně postižených zubů a nasazení lokální i celkové terapie. Před tímto zákrokem bylo provedeno zhodnocení klinického stavu pacientů a odběr krve na biochemické a hematologické vyšetření. Foto : 1 A – U pacienta došlo v důsledku dráždění zubním kamenem k zánětlivému zduření dásní (červená šipka), bez poškození závěsného aparátu zubů, extrakce nebyla nutná. 1 B – Pacient bezprostředně po zákroku 2 A – Pacient s masivně rozvinutým zubním kamenem, pokročilou paradontózou, kdy závěsný aparát některých zubů byl nenávratně poškozen a proto muselo být přistoupeno k jejich extrakcí (červená šipka ukazuje na postižený zub P3). 2 B – Pacient bezprostředně po ošetření. ( Poznámka : Zubní kámen a následné komplikace se vyskytují u psů velice často, tento příspěvek je pouze krátkou ukázkou, nepopisuje příčiny, princip a prevenci tohoto problému…….)