Ovce ouessantská – nejmenší plemeno ovcí na světě, jeho výška je maximálně 50 cm a váha maximálně 15 kg. Tato naše pacientka prodělala akutní tympanii – zdutí (vytvoření velkého množství plynu v bachoru, v důsledku špatného trávení zelené píce, který se rozpínal a tlačil na ostatní orgány, zejména plíce….). Ovečka byla bolestivě paralyzována, ztíženě dýchala a nebyla schopna se postavit. První pomocí bylo zavedení sondy do bachoru, kdy došlo vypuštění vzduchu a tím snížení komprese, následně byly aplikovány povzbuzující výživové roztoky. Naštěstí došlo u ovečky k velké úlevě, postavila se a dokonce dvě hodiny po zákroku začala přijímat potravu….pacientka bojovala a zvládla to..viz video z hospitalizačního boxu naší ordinace. Poznámka : majitelka ovce se dostavila k řešení tohoto akutního stavu naštěstí včas.
Na tohoto pacienta nešťastnou náhodou mírně stouplo dítě. Naštěstí, kromě šokové situace, ve které docházelo k dezorientaci a ztrátě rovnováhy, nedošlo k vážnějšímu pohmoždění vnitřních a vnějších orgánů. Po aplikaci výživových roztoků a analgetik došlo k výraznému zlepšení a reflexy papouška začaly být téměř normální. Byl nastaven klidový režim a pozorování . Šance na úplné zotavení je. ( Mníšek šedý, Myiopsitta monachus, ve volné přírodě žije v Jižní Americe. Vytváří kolonie a buduje společná hnízda. Přírodní zbarvení je zelené a šedé. Náš pacient je zbarven modře – jedná se o barevnou mutaci).
PORANĚNÍ JAZYKA U ARY ARARAUNY PO POKOUSÁNÍ FRETKOU. V naší ordinaci jsme řešili kuriózní případ, kdy fretka při hře s arou pokousala a natrhla její jazyk. Majitel se dostavil s vystresovaným, apatickým a krvácejícím pacientem. Pacienta jsme po celkovém vyšetření ihned uvedli do celkové anestezie a zhodnotili lokální situaci. Jazyk byl asi z jedné třetiny natržen a silně krvácel. Byla provedena sutura oddělených části jazyka a zastaveno krvácení. Papouškovi byla nasazena antibiotika a v injekční formě byly aplikovány výživové a rehydratační roztoky. Druhý den po zákroku se ara chovala mírně apaticky, ale měla zájem o okolí , potravu přijímala opatrně a komunikovala. Pět dní po zákroku se chovala zcela normálně a dnes můžeme konstatovat, že toto poranění je bez následků. Foto : 1. papoušek v celkové anestezii při šití jazyka, 2.3.4. Pacient na kontrole 14 dní po zákroku je zcela v pořádku, 5. viník fretka
THE TONGUE OF THE PARROT (ARA ARARAUNA) WAS BITTEN BY THE FERRET. (Parrot and ferret played together.)
The tongue was bleeding haevily. In general anesthesia, suture of torn tongue sections was performed and overall therapy was begun. The parrot, fourteen days after the start of therapy, has taken the food normally and is currently quite right. PHOTOS : 1-Sewing the wounnded tongue in general anesthesia 2,3,4 -The parrot is fourteen days after the start of the therapy without clinical symptoms 5- Ferret (An examle of a curious case from our practice)
Ukázka dalšího optimistického – pozitivního vyřešení kožního nádorovitého procesu u šestileté fenky německého ovčáka, kdy na kůži hlavy vyrostl během čtyř měsíců kulatý novotvar velikostí větší třešně. Na fotce je zachycena situace před operaci a tři měsíce po zákroku. V současnosti je náš pacient zdráv, bez příznaků recidivy. Poznámka : stále platí věta, která působí jako fráze : “ Čím dříve je nalezený podezřelý útvar na těle řešen dokud je malý a v počátečním stadiu, tím je šance na úplné vyléčení významně větší“ ( příspěvek je zveřejněn se souhlasem majitele pacienta)
LEGUÁN ZELENÝ (Iguana iguana) mladý dospívající pacient v dobrém výživném stavu na zdravotní prohlídce. Ukázka takzvaných stehenních (femorálních) pór – malé oválné výrůstky v řadě, jako jeden z rozlišovacích ukazatelů v rámci pohlavního dimorfismu, které jsou vyvinuté u samců (na druhé fotce červené šipky)
Stopkatý novotvar vyhřezlý z pochvy u feny. Tato situace nastala u naší třináctileté pacientky malého plemene. Nádor se vyvíjel na horní stěně poševní sliznice skrytě již delší dobu (měsíce) a jakmile dosáhl určité velikosti a délky (5 cm), vyhřezl z pochvy a tím upozornil majitele, že se něco děje a proto navštívil naše pracoviště.. Hrozila traumatizace, poškození sliznice, další růst a následná infekce. Bylo provedeno cytologické vyšetření a operativní odstranění tohoto novotvaru, pacientka tento zákrok úspěšné zvládla. Aktuálně se fenka zotavuje bez problému.