PODKOŽNÍ NOVOTVAR MEZI POCHVOU A VULVOU – LIPOM. (Subcutaneous neoplasm between the vulva and the vagina and its successful removal.) Je zde popsán případ novotvaru s neobvyklou lokalizací. U naší pacientky, feny malého plemene asi během tří měsíců, v oblasti vulvy kraniálním směrem, začal podkožně narůstat kulatý, nebolestivý tuhoelastický útvar do velikostí mirabelky. Bylo provedeno klinické a gynekologickém vyšetření(….vaginoskopie pochvy) a navržena operativní revize, včetně odstranění tohoto ložiska. Po hematologickém a biochemickém vyšetření krve byla provedena chirurgická excize tohoto novotvaru. Novotvar byl ohraničený a zasahoval od hranice vulvy k vnější stěně přední části pochvy . Vzorek byl zaslán do referenční histologické laboratoře, která potvrdila typ nádoru LIPOM. Jedná se naštěstí o nezhoubný nádor tukové tkáně. Pacientka se po operaci zotavovala docela dobře a 14. den od zákroku při vytahování stehů byla rána zcela vyhojena. V současné době je fena bez recidivujících příznaků. Foto : 1,2. podkožní nádor před operaci, 3. nádor v otevřené chirurgické ráně, 4. odstraňování nádoru, 5. odstraněný nádor – měřítko, 6. rána po operaci, 7. situace bezprostředně po odstranění stehů, 14 den po operaci
NEOBVYKLÝ OTŘES MOZKU U PSA. Chtěl bych se zmínit o zajímavém případu, který vznikl za neobvyklých okolností. Dle anamnézy, po příchodu majitele z práce domů, jeho desetiměsíční fenka na zahradě dostala takovou radost, že svého pána vidí, začala radostí běhat , velkou rychlostí si to zamířila k majiteli a chtěla mu skočit do náruče. Bohužel při této velké rychlosti špatně odhadla směr i vzdálenost, narazila hlavou do vedlejšího stromu a dostala se do nehybného stavu a bezvědomí. Majitel ihned přijel na naše pracoviště, kde byla provedena klinická a neurologická vyšetření, včetně RTG hlavy, které nepotvrdilo frakturu lebečních kostí. Srdeční činnost a dýchání byly v útlumu, ale zachovány. Pacient byl hospitalizován s otřesem mozku a byla zahájená intenzívní terapie. K mírnému vědomí se pacient dostal až za tři hodiny, na druhý den již reagoval zmateně na naše hlasy a byl schopen aspoň nekoordinované, pomalé chůze. Třetí den došlo k výraznému zlepšení , pacient začal již sám přijímat potravu, jeho pohybová aktivita se dostala téměř do normálu. Byl propuštěn do domácího prostředí a ošetřování. Po čtrnácti dnech byl pacient k radostí nás všech bez jakýchkoliv patologických příznaků. Na fotce je náš pacient fit, tři týdny po ukončení terapie. (Tento případ je zveřejněn se souhlasem majitele.)
Situace bezprostředně po těžkém a komplikovaném porodu v důsledku úzkých porodních cest. Porod byl ukončen CÍSAŘSKÝM ŘEZEM. Všechna štěňata i matka jsou naštěstí v pořádku. (ukázka z naší praxe)
KREVNÍ NÁTĚR ŽELVY PARDÁLÍ (GEOCHELONE PARDALIS) POD MIKROSKOPEM (ukázka z naší praxe). Na snímku jsou jednotlivé krevní buňky, kde dominují oválné červené krvinky – ERYTROCYTY (1). Zajímavostí je, že u plazů a ptáků, na rozdíl od savců zralé erytrocyty mají buněčná jádra ( na fotce jsou krásně viditelná). Dále je zde možno vidět krevní destičky – TROMBOCYTY (2) a bílé krvinky LEUKOCYTY (3)
NÁHLÁ MOZKOVÁ PŘÍHODA NEZNÁMÉHO PŮVODU POZITIVNĚ REAGUJÍCÍ NA TERAPII U JORKŠÍRSKÉHO TRERIÉRA. Chtěli bychom se s vámi podělit o zajímavý neurologický případ z našeho pracoviště. U pacienta, dle vyjádření majitele, došlo během asi dvou hodin po návratu z procházky k náhlé změně chování s výraznými neurologickými příznaky a proto chovatel urychleně navštívil ordinaci. Pacient se projevoval ztrátou rovnováhy, špatnou orientaci v prostoru, narážením do překážek, částečně zastřeným vědomím a zrakem, zmatenou reakcí na povely, hlas majitele i ostatní zvuky. Dalším dominujícím příznakem bylo neustále se točení dokola. Po klinickém a neurologickém vyšetření, biochemickém a hematologickém vyšetření krve a dalších testech…. vše nasvědčovalo, že problém vychází s velkou pravděpodobností z centrálního nervového systému (mozek a mícha)…..Pacient byl hospitalizován a byla zahájena intenzivní terapie na podporu a ochranu nervové soustavy. Asi po osmi hodinách začalo docházet k mírnému zlepšení zdravotního stavu a za 24 hodin chování pacienta bylo téměř normální a proto byl propuštěn do domácího ošetřování. Po třech týdnech terapie pacient zatím nevykazuje žádné neuropatologické příznaky a jeho zdravotní stav je v normě. Chtěl bych ještě dodat, že na úspěšné terapii měl v průběhu léčby velký podíl i majitel pacienta svým zodpovědným přístupem a spolupráci.
Na videu je ukázka neuropatického chování pacienta před terapii ( neustále se točení dokola). V druhém příspěvku bude ukázka chování pacienta 24 hodin po zahájení terapie.